A Neon Genesis Evangelion egy japán rajzfilmsorozat, amely 1995 októberétől 1996 márciusáig a japán televízióban (hetente 1 adással) óriási sikert aratott. az összesen26 TV-epizód egyenként kb. 25 perces. A sorozat alkotója és rendezője Hideaki Anno. A sorozatot a Gainax társaság mutatta be, Projekt Eva néven.
A történet: 2000-ben egy hatalmas katasztrófa történt a Földön: a Second Impact. (magyarul: második ütközet). Egy hatalmas átmérőjű meteorit csapódott az Antarktiszba, és teljesen megolvasztotta a jégtömeget. a tengerszint jelentősen megemelkedett, a világon elárasztva az összes tengerparti várost. A világméretű katasztrófa következtében a gazdaság összeomlott, és klímaváltozások történtek. Az ehhez csatlakozó polgár-, és világháborúk a Föld népességét a felére csökkentették. 15 évvel a Second Impact után, amikor a világ végre felépült a katasztrófából, újabb dolog fenyegeti az emberiséget: az Angyalok. A hatalmas méretű, ismeretlen teremtmények egymás után támadják meg a Földet. Senki nem ismeri eredetüket, vagy szándékaikat, de nyilvánvaló, hogy az egész emberiséget meg akarják semmisíteni, és nem úgy viselkednek, mint az Ég küldöttei. Az is különös, hogy folyton a NERV támaszpontot támadják, és más céljuk nincs. Hogy az Angyalok támadása ellen a NERV titkosszövetség megvédje magát, kifejlesztették a humanoid harci gépet, az "Evangelion"-t. 2015-ben már 3 EVA egység volt harcképes. Az EVA-k pilótáinak 14 éves gyerekeket választottak, akiket összefoglalóan csak "Children"-nek hívnak. Úgy látszik, csak ők képesek az EVA-k irányítására. A történet főszereplője Shinji Ikari, az egyik EVA-pilóta. Az apja a NERV szervezet vezetője, aki az EVA-k építéséért és bevetéséért felelős. És már kezdődnek is a gondok. Ugyanis Shinji nincs elragadtatva a ténytől, hogy ő "az emberiség megmentője", hanem inkább fél a dologtól. Az emberiség sorsa tehát a kiválasztott gyerekek kezében van, és a harc máris elkezdődik…
Fontos megjegyezni, hogy az anime nem mindenkinek szól. Mivel a célja nem a könnyed szórakoztatás, hanem az elgondolkoztatás, ezért nem könnyű a műfaja. Lépten-nyomon szimbólumokba botlunk, amelyek nehezen érthetővé teszik a művet. Egyes jelenetek meglehetősen félelmetesek, és mély pszichológiai tartalommal rendelkeznek, amely során a karakterek belselyébe is betekintést nyerhetünk. Ez főleg az utolsó két részre igaz. Az Evangelion tehát sokkal több, mint egy egyszerű robotos anime. Mindenki számára hordoz valami plusz mondanivalót, alapvető gondolatai az ÉN megismerése, a félelmek leküzdése, a boldogság, és szeretet keresése az emberi világban. Csak ez az egész egy történetbe van bújtatva. A történet vallási utalásai, bonyolult szimbólumrendszere, és mély lelki mondanivalója miatt szerintem 16 éven felülieknek ajánlott. Néhány véresebb jelenettel is találkozhatunk benne. A garfikai megvalósítás fantasztikusra sikerült, igen jó minőségű animációval állunk szemben. A zene a másik kiemelkedő pozitívum. Egyszerűen hallani kell. Tökéletesen illik a cselekményhez, egyes jeleneteknél klasszikus dallamokat is hallhatunk, emiatt a történet légköre egészen egyedi, és lenyűgöző. A szinkron szintén nagyon jó, Hayashibara Megumi-t bizonyára sokaknak nem kell bemutatni. A sorozatnak később egy második, átdolgozott változatát is kihozták. ebbe a verzióba új részeket is beépítettek, illetve a régieket javították, és átdolgozták. A TV-sorozat befejezése után tüntetések sora kezdődött, mert az óriási rajongótábor nem volt megelégedve a sorozat befejezésével. (vagy egyszerűen nem értették a befejezést.) ezért az utolsó két részt újra feldolgozták, és beillesztették a sorozatba. Ezután következett a 2 részes mozifilm, a "Death and Rebirth", melynek első része összefoglalja a sorozat első 24 részét. A második rész a 24-dik résztől folytatja tovább a sorozatot. Mivel a D/R a sorozatot nem tudta a végéig feldolgozni, ezért valamivel később elkészült a végső mozifilm, a "The End of Evangelion". Ezzel a sorozat végérvényesen lezárult. |